Farplas Personel Alımı ve İş İlanları 2022

Farplas_Logo_LR

Farplas personel alımı yapacak!

Farplas iş başvurusu yaparak sizde Farplas’ın gücünden güç alabilirsiniz. Farplas personel alımı haberlerinin yanı sıra bazı ilan sitelerinde yer alan Farplas eleman alımı ilanlarını sizler için burada paylaşmaya devam edeceğiz. Farplas insan kaynakları departmanının yaptığı açıklama şu şekilde:

FARPLAS’lı Olmak

İnsan kaynakları yönetiminde “Fark Yaratan Kariyer” ilkesini esas alırız. Şirketin kurumsal hedefler ve stratejik başarılarında en büyük payın çalışanların olduğuna inanır ve çalışanlarımızı en değerli varlığımız olarak görürüz. FARPLAS olarak, çalışanlarımıza yalnız iç pazara ilişkin geniş bir bakış açısı sunmakla kalmaz, aynı zamanda uluslararası pazarlar hakkında da vizyon kazandırırız.

Uluslararası pazarda var olmanın, bilgiye hızlı erişim ve onun analiziyle mümkün olacağı fikrini benimserken, aynı zamanda da çalışanlarımızın Türk ekonomisi ve otomotiv endüstrisi konularında uzmanlaşmasını sağlar ve destekleriz.

Çalışanlarımızı, iş ve ticari koşullarda meydana gelebilecek değişimlere karşı bireysel deneyim ve yeteneklerin geliştirilmesi yönünde teşvik ederiz. Bu amaçla düzenlediğimiz kişisel gelişim ve eğitim programları bireysel hedefleri desteklerken, aynı zamanda firmanın iş gelişimine de yardımcı olmaktadır. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren bir firma olarak, değişime büyük önem vermekte ve onun üzerinde yoğunlaşmaktayız.

FARPLAS olarak biz, bireysel performansın firmanın genel başarısının temeli olduğu düşüncesinden hareket ederek; eğitimin bir yaşam felsefesi olduğuna inanan, küresel gelişmeleri yakından izleyen, yeni fikirlere açık olan, takım çalışmasını seven, yaratıcı ve dinamik olan, toplam kalite anlayışını benimseyen ve firmamızı temsil etmek için gereken birikime sahip olan herkesin aramıza katılmasını arzu ediyoruz.

İşe Alma ve Yerleştirme

Biz FARPLAS ailesi olarak takım arkadaşlarımızı fark yaratan bir kariyer hedefleyen, geleceğin yöneticisi olma isteğine ve potansiyeline sahip kişiler arasından seçeriz.

FARPLAS’a başvuran kişileri yeteneklerine, tecrübelerine ve işe uygunluğuna göre değerlendiririz.

Kişileri kendilerini en çok geliştirebilecekleri pozisyonlara getirir, onların mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayarak, potansiyellerini en verimli şekilde kullanmalarına yönelik ek sorumluluklar vererek sürekli gelişimi hedefleriz.

İşe alımda yetkinlik bazlı mülakat teknikleri, yabancı dil testlerini kullanır, aşamalı mülakatlar yapar ve gerekli pozisyonlarda kişilik envanteri uygularız.

Özgeçmişleri olumlu bulunan adaylarımızı mülakata katılmak üzere davet ederiz. Başarılı bulunan adaylarımıza, üst yönetim ile tanıştırıp referans kontrolü tamamlandıktan sonra iş teklifimizi  sunarız.

Bize başvuru yapan adaylarımızın başvurularını, mevcut pozisyonlarda değerlendirilememe durumunda başka pozisyonlarda değerlendirilmek üzere veritabanında saklar ve takip ederiz. Tüm adaylarımızı işe alım süreci sonucu ile ilgili bilgilendiririz.

Eğitim ve Gelişim Planlama

Çalışanlarımızın gelişimini sağlamanın başarıyı yakalama yolunda en önemli etkenlerden biri olduğuna inanırız.

FARPLAS ailesine katıldığınız günden itibaren size, ihtiyacınız olan gelişim alanlarınızı destekleyici imkanlar sunarız.

Geliştirdiğimiz Performans Yönetim Sisteminde, her yıl çalışanlarımız yöneticileri ile birlikte eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını belirler ve her çalışanın gelişim planını oluştururuz.

Yöneticilerimize yönelik liderlik becerilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla Lider Geliştirme Programımızla ve uzman kadrolarımızı yöneticiliğe hazırlamak, yönetsel becerileri kazandırmak  amacıyla Yetenek Havuzu Programımızla çalışanlarımızın sürekli gelişimlerini sağlamayı hedefleriz.

Performans Yönetimi

FARPLAS’ın en önemli hedeflerinden biri yüksek performanslı ve şirketimize değer katabilen çalışanlarla sürekli gelişimi sağlamaktır.

Etkin bir performans yönetim sistemi ile FARPLAS adına başarılması gerekenler konusunda yaratılan ortak anlayış sonucunda, kurumsal hedeflerin gerçekleştirilmesini sağlamak için, çalışanları yönlendirmek, geliştirmek ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesi yönünde gösterdikleri çaba ve elde edilen başarı düzeyini esas alarak değerlendirmeyi ve yönetmeyi hedefleriz.

Performans Yönetim Sistemimiz; şirketimizin hedefleriyle, çalışanlarımızın bireysel hedeflerini paralel hale getiren, çalışanlarımızın yıllık hedeflerine ulaşabilmeleri için sahip olmaları gereken yetkinlik seviyelerini, ihtiyaç duydukları gelişim alanlarını belirleyen ve kariyer planlamalarını içeren bir sistemdir.

Online Başvuru

Eğer fark yaratacak bir kariyer hedefliyorsanız ve bizimle çalışmayı düşünürseniz, www.kariyer.net adresinden başvuru yapabilir veya ik@farplas.com adresine özgeçmişinizi göndererek bize ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*