Doktor Nasıl Olunur?

fatgpt

Doktor olmak için ilk aşama bu işi iyice araştırmak, okuyan kişilerle konuşmak, sevmek, kendinden ödün vermektir. Çünkü doktorluğun ve bu bölümü okumanın zorluklarını bilmeden bu yola çıkarsanız sonradan pişman olabilirsiniz ama fedakâr bir yapınız varsa ve doktor olmaya kesin olarak karar verdiyseniz aklınızda “doktor nasıl olunur?” sorusu dolanacaktır. Bu yazı işte tam da o anda size yardımcı olmak için yazıldı.

Doktor Nasıl Olunur?Doktor nasıl olunur?

“Doktor nasıl olunur?” sorusunun ikinci aşaması ise sıkı çalışmak ve eğer devlet üniversitesi istiyorsanız sınavda ilk 10.000’e girmek. İlk 10.000’e girip tıp fakültesi kazanmak içinde üniversite sınavında sayısal derslerden ağırlıklı net çıkarmanız gerekmektedir. İyi olduğunuz dersler sözel değil de sayısal dersler ise tıp kazanmak sizin için daha kolay olacaktır. Ayrıca artık tıp okumak eskisi kadar zor değil çünkü devlet üniversiteleri bir yana çok sayıda özel üniversitede de tıp bölümü bulunmakta.

fatgpt

Özel üniversiteler devlet üniversitelerine göre daha az puan istemelerine karşılık yıllık ücretleri önemli derecede fazla. Bu cümleyi daha anlaşılır kılmak için örnek vermek gerekirse 2015-2016 Zirve Üniversitesi Tıp Fakültesi ücretli taban puanı 403,başarı sırası 36.400 iken yıllık ücretlendirmesi 32.500 TL. Ayni üniversitenin tam burslu şekli ise 496 puan ve 3.350 başarı sırası ile öğrenci kabul etmekte.

Tüm bu aşamaları geçtiyseniz sizi 6 yıllık bir eğitim bekliyor, bu eğitim hem teorik bilgiler içeren hem de uygulama içeren bir eğitimdir. Eğitiminizi başarıyla tamamladığınızda sırada TUS(Tıpta Uzmanlık Sınavı) var. Bu sınavı kazanırsanız alan seçebilir, alanınızda kendinizi geliştirebilirsiniz ama kazanamadığınız durumda bu yolda aile hekimi olarak devam edebilirsiniz.

Diyelim ki Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı da kazandınız peki sizi neler bekliyor? Doğruya doğru konuşacak olursak hiçbir şey dizi veya filmlerdeki gibi ilerlemiyor. Öyle düşünüyorsanız şimdi vazgeçin. Doktorluk, nöbet, saatlerce çalışmak, yeri geldiğinde anlayışsız hasta ve hasta yakınları da demektir.
Bir yerde ama bardağın dolu tarafından bakmak gerekirse size minnettar insanların sayısı o kadar çoktur ki. Bu emeklerinizin karşılığını elbet alıyorsunuz. Maaş anlamında bakıldığında Türkiye’de ortalamaya göre yüksek maaş alan mesleklerden biri doktorluk ama sadece maaş için yapılacak bir iş değil.

Sonuç olarak doktorluk manevi değeri çok yüksek olan, içinde bolca vicdan barındıran, hataya yer olmayan bir meslektir. Her baba yiğidin de harcı değildir. İyi düşünmeli iyi karar vermelisiniz çünkü iyi doktorlar gerekli hepimize.

MAKALE YAZARAK PARA KAZAN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*